Kişisel Güvenliğe Yönelik 4 Önemli Tehdit

Takip Edin: twitterlinkedinyoutubetwitterlinkedinyoutube
Paylaşın: FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Kişisel Güvenliğe Yönelik 4 Önemli Tehdit
Kimlik Hırsızlığı ve Çevrimiçi Dolandırıcılık

Kötü niyetli kişilerin hakkınızda kişisel bilgiler toplayıp bunları sizin yerinize geçmek için kullanması kimlik hırsızlığıdır. Yaş bir sınır değildir; bu kişiler, gençlerin ve çocukların kimliklerini çalabilir. Kimlik hırsızlığında en riskli yaş grubu 18 – 29 arasıdır.

Bu kişilerin sizin adınıza kredi kartınızla alışveriş yapması, devlet tahvillerini paraya dönüştürmesi, banka hesabı açması, borç alması ve hatta suç işlemesi için çok fazla kişisel bilgiye ihtiyaç yoktur: TC Kimlik numaranız, şifreniz, adresiniz, annenizin kızlık soyadı, banka hesap numaranız veya PIN kodu yeterlidir. Dolandırıcılar, hassas kişisel bilgileri vermeniz için sizi kandırmaya çalışır.

Dolandırıcılar, güvendiğiniz bir bankadan ya da saygın bir şirketten geliyor gibi görünen sahte e-posta veya anlık mesajlar gönderir. Sahte mesaj genelde sahte bir web sayfasına bir bağlantı veya ücretsiz bir telefon numarası içerir. Mali veya diğer kişisel bilgilerinizi vermeniz istenir. Hesabınıza giriş yapılmaya çalışıldığı, kredi kartınızda onaysız bir harcama bulunduğu, sorunu düzeltmek için kişisel verilerinizi veremeniz gerektiği, vermezseniz hesabınızın kapanacağı söylenebilir.

Kimlik Avcılığı

Kimlik avcılığı olarak bilinen özel bir sahtekarlık türü, güvendiğiniz bir işletmeden geliyormuş gibi görünen bir e-postayla başlar. Kimlik avcıları güvendiğiniz bir şirket, bankanız veya online mağazadan geliyor gibi görünen bir tür istenmeyen e-posta gönderirler. Sahte e-posta “yemdir” ve genelde yine güvendiğiniz işletmeninmiş gibi görünen sahte bir web sayfasına bir bağlantı içerir. Web sitesi, kredi kartı numarası, TC Kimlik numarası veya banka hesabı gibi kişisel bilgileri isteyebilir. Bu da “kancadır”. Bunlara kanarsanız; online suçluya kimliğinizi kaptırmış ve hesabınıza, paranıza veya kredinize erişmesi için yeterli bilgiyi vermiş olursunuz.

Sahte postalar

Sahte postalar başka bir sahtekarlık türüdür. Bazı sahtekarlar “yatırımınız” karşılığında büyük paralar vaad ederek sahte bir hayır kurumuna bağış isteyerek veya bir malı çok ucuza satmayı teklif ederek paranızı almaya çalışır. E-posta gönderen sahtekarlar, küçük bir ücret karşılığında banka hesabınıza milyonlarca dolar aktarmayı teklif eder. Başlangıçtaki teklife yanıt verirseniz resmi görünen belgeler veya başka “kanıtlar” alırsınız ve çeşitli bahanelerle daha fazla para istenir. Yanıt vermeye devam ederseniz daha fazla para vermenizi gerektiren ve söz verilen paranın hesabınıza aktarılmasını geciktiren acil durumlar çıkmaya başlayacaktır.

Tüketicileri dolandırmayı amaçlayan başka bir ortak sahtekarlık türü, uluslararası bir piyangoda bilet alma ve kazanmanız için “gizli bir sistem” kullanma şansı sunar. Ya da e-posta hiç girmediğiniz uluslararası bir piyangoda kazandığınızı duyurur ve paranın aktarılabilmesi için banka hesap numaranız veya “işlem ücretini” ister. Elbette gizi sistem diye bir şey yoktur ve bu e-postalarda bahsi geçen piyangoların birçoğu sahtedir.

İstenmeyen postalar

Sahtekarların ve suçluların kullandığı bir araç istemediğiniz ve talep etmediğiniz istenmeyen postalardır: e-posta anlık mesajlar, elektronik tebrik kartları. İstenmeyen postalar sahte Web sitelerine bağlantılar veya ilgilenmediğiniz ürünler için reklamlar içerebilir.

İnternette güvenli olmanın en önemli yolu dikkatli, sağduyulu davranmak ve istenmeyen posta ve dolandırıcılıkları tanımayı ve engellemeyi öğrenmektir.

Kaynak: www.haberturk.com

Takip Edin: twitterlinkedinyoutubetwitterlinkedinyoutube
Paylaşın: FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Takip Edin: twitterlinkedinyoutubetwitterlinkedinyoutube
Paylaşın: FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Alışveriş yaparken…
 • Saygın mağazalar ve satıcılardan alışveriş yapın. Amazon.com, Deppo.com, Hepsiburada.com, Pandora.com.tr, Ebay.com, Gittigidiyor.com, Kangurum.com.tr, Gold.com.tr, E-bebek.com, Ideefixe.com, Teknosa.com gibi.
 • Saygınlık durumlarını bilmiyorsanız yorumları okuyun; bunlar güvenilirliğin en büyük göstergesidir. 
 • Web adresini kendiniz yazın. 
 • Bilgilerinizi üçüncü kişilere satıp satmadıklarını öğrenmek için sitenin gizlilik ilkelerini okuyun. 
 • Bilgilerinizin güvende olduğunu gösteren işaretleri kontrol edin. Şifreleme, aktarım sırasında verilerinizi koruyan önemli bir güvenlik önlemidir. https (s güvenli anlamında) ve kapalı kilit simgeleri bulunuyorsa güvenlidir. 
 • Mali işlemlerinizi evinizdeki bilgisayardan yapın. 
 • Teslimat ve taşıma ücretleri, garantiler, teslimat tarihi ve ürün ve para iadesi ilkeleri gibi satış koşullarını kontrol edin. 
 • Sadece satın alma işlemi için yetecek kadar bilgi verin. Gerekmediği halde banka hesap bilgileri, TC Kimlik numarası veya benzeri bilgileri soranlara karşı dikkatli olun. 
 • Ödemek için güvenli bir yöntem seçin. Kart sahibi için koruma sağlayan bir kredi kartı veya sanal kart kullanın. Yurtdışından alışveriş yapacaksanız kredi kartı numaranızı satıcılara karşı gizleyen ve bir süredir Türkiye’de de geçerliliği olan PayPal hizmetini kullanın. 
 • Şifrenizi, adresinizi ve kredi kartı bilgilerinizi depolayan siteler konusunda dikkatli olun. Bu bilgileri depolayan ve alışveriş esnasında bir daha sormayan web sitelerine karşı dikkatli olun. 
 • Onay numarası veya e-posta mesajı ve makbuz da dahil siparişinizin bir kopyasını yazdırın veya kaydedin. Satıcıdan gelen bağlantıları tıklamak yerine ödemeyi kendiniz doğrulayın. 
 • Olası dolandırıcılıkları tespit etmek için bankanızdan kredi raporlarınızı isteyerek hesap etkinliğinizi izleyin.

Satış yaparken… 

 • Verdiğiniz ilanda kişisel bilgilerinizi kısıtlayın. Sadece semt, ya da genel bir konum belirtin, özel adres yazmayın. 
 • Fotoğraflar sadece satılan malı göstermeli, ev ayrıntılarını ya da insanları göstermemelidir. 
 • Şehir dışından gelen teklifler sahtekarlık amaçlı olabilir. 
 • Malı veya geri kalan parayı daha sonra alma vaadiyle kısmi ödemeleri kabul etmeyin veya teklif etmeyin. 
 • İstenilen fiyattan daha yüksek bir miktar ödemeyi teklif eden veya hesabınıza para aktarmak için kişisel mali verilerinizi isteyen tekliflere şüpheyle yaklaşın. 
 • Söz konusu mal taşınabilirse ve görmek istenirse evinizde veya karşı tarafın evinde değil kalabalık bir yerde buluşun. 
 • Büyük bir mal için bir eve gitmeniz veya birinin sizin evinize gelmesi gerekiyorsa yanınızda mutlaka biri olsun. Ayrıca evinizdeki erişimi kısıtlayın; karşı taraf evi soymak amacıyla söz konusu mala sahte bir ilgi gösteriyor olabilir. 
 • Yüz yüze işlemlerde nakit ödeme yapın. Çekler kişisel bilgiler içerir ve sizi riske sokar. 
 • Çek sahte olabilir, kabul etmeyin. Sahtekarlar bunları tercih eder.
 • Pahalı bir mal satıyorsanız veya satın alıyorsanız satıcı veya alıcıyla birlikte bankaya gidin.

Sorunla Karşılaşırsanız Ne Yapmalısınız?

 • Alışveriş sorunu yaşıyorsanız yardım için web sitesiyle iletişim kurun. 
 • İstenmeyen postalar, dolandırıcılıklar, kimlik hırsızlıkları veya diğer istismarlarla ilgili olarak web sitesini, yerel polisi, banka, kredi kartı şirketi veya diğer mali kurumları arayın. 
 • Dolandırıcılık, kimlik hırsızlıkları, sahtekarlık veya diğer istismarlarla ilgili olarak bulunduğunuz ilçenin savcılığına başvurursanız, savcılık sizi yönlendirecektir.
 • İstanbul Emniyet Teşkilatı’nın Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü birimine başvurun ya da 0212 636 2973 nolu telefondan yine aynı birimi arayın.
 • Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın Bilgi İhbar Merkezi’ni 0312 5828282 no’lu telefondan arayın ya da bu birime ulaşmak için bu linki kullanın
Takip Edin: twitterlinkedinyoutubetwitterlinkedinyoutube
Paylaşın: FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail