NOMA nasıl NOMA olmuş?

Takip Edin: twitterlinkedinyoutubetwitterlinkedinyoutube
Paylaşın: FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

2021 yılı dünyanın en iyi 50 Restoranı listesi açıklandı.

https://www.theworlds50best.com/list/51-100

Mikla Restoran ile Mehmet Gürs ilk 100’deki yerini korumaya devam etti.

Listede 1 numara Noma Restoran’la Rene Redzepi 2010-2011-2012-2014’le birlikte 5. sefer birinci oldu.

Peki nasıl olmış da Noma 5. sefer birinci seçilmiş?

Noma Restoranın başarısının birinci sırrı personeline verdiği değer, ikincisiyse araştırma geliştirmeye verdiği önem.

Rene Redzepi – Noma Restoran

Belirli bir süre çalışan personele 3 ay ücretli izin veriyorlar. 13 yıldır çalışan Restoran müdürü James Spreadbury 2009’dan beri çalışıyor ve restorana ortak edilmiş. Kuruluşundan beri işletmede çalışan 2 çalışanını daha işletmeye ortak etmiş. 17 yıldır bulaşıkçı olarak çalışan 65 yaşındaki Gambiyalı Ali Sonko ve servis şefi Lau Richter de işletmeye ortak edilmiş.

Noma’nın sahibi Rene Redzepi Ali Sonko için ”Ali, Noma’nın ruhudur. 12 çocuğu hangi durumda olursa olsun, onun gibi her zaman neşeli, her zaman gülümseyen bir kişinin işletmemiz için ne kadar değerli olduğunu anlayabileceğinizi sanmıyorum. Bu arada benim babamın da adı Ali ve o da Danimarka’ya ilk geldiğinde bulaşıkçı olarak çalıştı” dedi.

Rene Redzepi her yeni sezonda Noma Restoranı yeniden keşfediyoruz diyor. Araştırmaya ve yeni şeyler öğrenmeye o kadar çok önem veriyorlar ki 2017’de restoranı bir yıl boyunca kapatmışlar ve keşfe çıkmışlar.

2018’de ekibe katılan Ar-Ge Şefi Mette Soberg sürekli yeni şeyler keşfetmeye çalışıyor. Mexico, Grönland, İzlanda, İsveç, Norveç sürekli geziyor.

Mette Soberg – Noma Restoran

Personeli dışarı çıkıp hem eğlenebilsin hem de yeni şeyler keşfedebilsin diye Noma Restoran cumartesi akşamları kapalı. En iyi iş yapacağı ve para kazanacağı cumartesi gününü kapatabilen başka bir restoran olduğunu sanmıyorum.

Noma Restoran, web sitesinde menü içerikleri ve detayları yazmıyor. Şubat-Haziran ayları arasında deniz ürünleri, Haziran-Ekim arasında sebze ürünleri, Ekim-Şubat ayları arasındaysa av ve orman ürünleri menüsü hazırlıyor.

Truffle-Celeriac Shawarma

Menü fiyatları kişi başı 390 Euro, yemeklerle birlikte şarap eşleştirmesi de istenirse kişi başı 240 Euro daha ödenmesi gerekiyor.

Noma nasıl Noma olmuş?

Personeline ve araştırma geliştirmeye verdiği değerle dünyanın bir numaralı restoranı olmuş.

Noma Team

#Mikla #MehmetGurs #Noma #ReneRedzepi #50bestRestaurants #DünyanınEnİyi50Restoranı #TheWorlds50BestRestaurantsList #GastroTravel

Takip Edin: twitterlinkedinyoutubetwitterlinkedinyoutube
Paylaşın: FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail